wtorek, 21 lutego 2017

RECENZJA: "ODKĄD CIĘ NIE MA" MORGAN MATSON


Muszę przyznać, długo zajęło mi zabranie się do przeczytania tej książki. Cały czas nie byłam pewna, czy nie będzie ona zbyt słodka i usłana różami, ale w końcu się poddałam i spróbowałam. I nie żałuję. 

"Odkąd Cię nie ma" idealnie wpasowuje się w kategorię młodzieżowej literatury współczesnej. Książka opowiada o Emily, nieśmiałej dziewczynie,  której najbliższa przyjaciółka znika z początkiem lata. Jedyne co po sobie zostawia to lista rzeczy do zrobienia dla Emily. Każda pozycja na liście zdecydowanie wykracza poza strefę komfortu głównej bohaterki, która jednak postanawia podjąć się zadania skreślenia wszystkich punktów z listy w nadziei, że pomoże jej to odnaleźć zaginioną przyjaciółkę. 

Książka Morgan Matson to wspaniałe połączenie przyjaźni, rodziny i romansu. Mimo, że w książce wątek romantyczny istnieje i jest dość wyraźny, to jednak nie jest on w niej najważniejszy, co zdecydowanie mi się podobało. Najważniejsza jest tu walka ze swoimi słabościami i przekraczanie granic, co introwertykowi takiemu jak ja, pozwoliło mocno utożsamić się z główną postacią. Myślę, że tą powieść odróżnia od innych styl pisania i budowania świata Morgan Matson. Autorka skupia się mocno na interakcjach między postaciami pokazując jak wpływają one na ich życie. Uwielbiam takie podejście, ponieważ opowieść wydaje się wtedy bardziej autentyczna, niż to co można znaleźć w większości książek młodzieżowych. Kolejny plus to budowanie historii wokół listy rzeczy do zrobienia. Wiedząc od początku jakie zadania znajdują się na liście, przez większość czasu zastanawiałam się jakim sposobem zostaną wykonane. Musze przyznać, że czasem odwaga Emily mnie zaskakiwała! 

Jedyne czego mi brakowało w historii to rozwinięcie bardziej pobocznych postaci, które brały udział w kształtowaniu historii Emily, szczególnie chodzi mi tu o postać jej byłego chłopaka. Uważam, że jego postać jest bardzo ciekawa, więc chciałabym dowiedzieć się o nim trochę więcej. Kolejny minus wędruje do okładki. Amerykańska wersja jest taka piękna, że zdecydowanie byłoby lepiej zostawić oryginalną. 

Książkę polecam każdemu introwertykowi. Historia Emily zdecydowanie skłania do przemyślenia swoich akcji (lub ich braku) i mimo, że jest troszkę przekolorowana to jednak można wyciągnąć z niej ważną lekcję. 

Autor: Morgan Matson
Tytuł: "Odkąd Cię nie ma"
Tytuł oryginału: "Since You've Been Gone"
Wydawnictwo: Jaguar
Ilość stron: 382 
Data premiery: 27 stycznia 2016

Czytaliście "Odkąd Cię nie ma"? Chętnie poczytam Wasze opinie. 2 komentarze:

 1. Bardzo ciekawa książka :D Aczkolwiek wg mnie nie była to najlepsza od tej autorki ;) Również mnie często zaskakiwała odwaga Emily :D

  http://zabookowanyswiatpauli.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie muszę przeczytać kilka innych pozycji tej autorki, bo była to dopiero moja pierwsza przygoda z Morgan Matson :)

   Usuń